Býti ismuistou! : juvenilní básnická tvorba Vladimíra Macury /

Studie je věnována Vladimíru Macurovi, který se zapsal do paměti české literatury jako literární vědec a prozaik, tedy především jako autor knižní monografie "Znamení zrodu", která zásadním způsobem proměnila české vnímání národního obrození, a jako tvůrce řady próz, zejména románové histo...

Full description

Saved in:
Bibliographic Details
Statement of Responsibility:Pavel Janoušek.
Main Author: Janoušek, Pavel, 1956-
Format: Article
Language:Czech
In: Česká literatura. -- ISSN 0009-0468. -- Roč. 61, 2013, č. 6, prosinec, s. 854-882
Form/Genre: studie
Subjects:
Tags: Add Tag
No Tags, Be the first to tag this record!
Citation: JANOUŠEK, Pavel: Býti ismuistou! : juvenilní básnická tvorba Vladimíra Macury. Česká literatura. Roč. 61, 2013, č. 6, prosinec, s. 854–882.
Description
Summary:Studie je věnována Vladimíru Macurovi, který se zapsal do paměti české literatury jako literární vědec a prozaik, tedy především jako autor knižní monografie "Znamení zrodu", která zásadním způsobem proměnila české vnímání národního obrození, a jako tvůrce řady próz, zejména románové historické tetralogie "Ten, který bude". Materiály uložené v PNP však dokládají, že Macura literárně tvořil již od raného dětství a do české literatury zasáhl už ve věku svých ostravských středoškolských studií, a to nejenom jako talentovaný básník, ale také jako spoluzakladatel zcela původního uměleckého směru, nazvaného ismuismus. Cílem studie tak je tuto jeho ranou tvorbu z první poloviny šedesátých let dokumentovat a představit a také naznačit, v čem je Macura již v této době „sám sebou“ a tedy také, které rysy jeho pozdější literární činnosti koření v jeho lidském a psychologickém naturelu, který se s věkem zásadně nemění.
Conspectus:821.162.3.09 Česká literatura (o ní)
MDT:(048.8)
(437.326)
821.162.3-1
ISSN:0009-0468